Europa League kampprogram 2018/2019

Europa League kampprogram

Der er blevet trukket lod om gruppespillet i denne sæsons udgave af Europa League, og det står dermed klart at Danmarks eneste deltagende hold, FC København, skal op imod russiske Zenit Skt. Petersborg, franske Bordeaux og tjekkiske Slavia Prag. Se her alle grupperne i Europa League samt kampprogrammet for hele gruppespillet.


Unibet Sport 1 500 kr bonus.

FC København sikrede sig dagen før lodtrækningen avancement til gruppespillet i Europa League, da holdet efter straffesparkskonkurrence sendte italienske Atalanta ud af kvalifikationen. De var dermed i bowlen om fredagen, da der der blev trukket lod om de 12 grupper i denne sæsons gruppespil i Europa League, og her endte det danske hold i Gruppe C med holdene Zenit Skt. Petersborg, Bordeaux og Slavia Prag.

LÆS OGSÅ: Odds nyhed - få indsats igen ved tab på straffespark

Det blev derfor hverken til drømmepuljen eller skrækscenariet for FC København, men på papiret bliver kampene alligevel en stor mundfuld for det danske hold. Zenit er uden tvivl Gruppe C's stærkeste hold, og hvis FC København skal gøre sig nogen forhåbninger om point i de to kampe, skal holdet som minimum præstere, som det gjorde mod Atalanta. På trods af masser af kvalitet hos franske Bordeaux og tjekkiske Slavia Prag er det formentlig i de to kampe, hvor FC København har flest muligheder for point.

Se de 12 grupper i denne sæsons udgave af Europa League herunder, efterfulgt af det komplette kampprogram for gruppespillet.

Europa League grupper

Gruppe A

  • AEK Larnaca
  • Leverkusen
  • Ludogorets
  • Zürich

Gruppe B

  • Salzburg
  • Rosenborg
  • Celtic
  • RB Leipzig

Gruppe C

  • Slavia Prag
  • Bordeaux
  • FC København
  • Zenit Petersburg

Gruppe D

  • Anderlecht
  • Trnava
  • Dinamo Zagreb
  • Fenerbahce

Gruppe E

  • Arsenal
  • Sporting Lissabon
  • Vorskla
  • Qarabag

Gruppe F

  • AC Milan
  • Betis
  • Olympiakos
  • Dudelange

Gruppe G

  • Rapid Wien
  • Villarreal
  • Spartak Moskva
  • Rangers

Gruppe H

  • Marseille
  • Frankfurt
  • Lazio
  • Apollon

Gruppe I

  • Genk
  • Malmö
  • Sarpsborg 08
  • Besiktas

Gruppe J

  • Standard Liege
  • Sevilla
  • Akhisar Belediye
  • Krasnodar

Gruppe K

  • Jablonec
  • Rennes
  • Dynamo Kyiv
  • FC Astana

Gruppe L

  • Chelsea
  • PAOK
  • MOL Vidi
  • BATE

Europa League gruppespil runde 1

20.09.18 - 18:55: Akhisar Belediye - Krasnodar
20.09.18 - 18:55: Besiktas - Sarpsborg 08
20.09.18 - 18:55: Dyn. Kyiv - FC Astana
20.09.18 - 18:55: Genk - Malmö FF
20.09.18 - 18:55: Lazio - Apollon
20.09.18 - 18:55: Marseille - Frankfurt
20.09.18 - 18:55: MOL Vidi - BATE
20.09.18 - 18:55: PAOK - Chelsea
20.09.18 - 18:55: Rapid Wien - Sp. Moskva
20.09.18 - 18:55: Rennes - Jablonec
20.09.18 - 18:55: Sevilla - St. Liege
20.09.18 - 18:55: Villarreal - Rangers
20.09.18 - 21:00: AEK - Larnaca Zürich
20.09.18 - 21:00: Arsenal - Vorskla
20.09.18 - 21:00: Celtic - Rosenborg
20.09.18 - 21:00: Din. Zagreb - Fenerbahce
20.09.18 - 21:00: Dudelange - AC Milan
20.09.18 - 21:00: FC København - Zenit Petersburg
20.09.18 - 21:00: Ludogorets - Leverkusen
20.09.18 - 21:00: Olympiakos - Betis
20.09.18 - 21:00: RB Leipzig - Salzburg
20.09.18 - 21:00: Slavia Prag - Bordeaux
20.09.18 - 21:00: Sporting Lissabon - Qarabag
20.09.18 - 21:00: Trnava - Anderlecht

Europa League gruppespil runde 2

04.10.18 - 16:50: FC Astana - Rennes  
04.10.18 - 18:55: AC Milan - Olympiakos  
04.10.18 - 18:55: Anderlecht - Din. Zagreb  
04.10.18 - 18:55: Betis - Dudelange  
04.10.18 - 18:55: Bordeaux - FC København  
04.10.18 - 18:55: Fenerbahce - Trnava  
04.10.18 - 18:55: Leverkusen - AEK Larnaca  
04.10.18 - 18:55: Qarabag - Arsenal  
04.10.18 - 18:55: Rosenborg - RB Leipzig  
04.10.18 - 18:55: Salzburg - Celtic  
04.10.18 - 18:55: Vorskla - Sporting Lissabon  
04.10.18 - 18:55: Zenit Petersburg - Slavia Prag  
04.10.18 - 18:55: Zürich - Ludogorets  
04.10.18 - 21:00: Apollon - Marseille  
04.10.18 - 21:00: BATE - PAOK  
04.10.18 - 21:00: Chelsea - MOL Vidi  
04.10.18 - 21:00: Frankfurt - Lazio  
04.10.18 - 21:00: Jablonec - Dyn. Kyiv  
04.10.18 - 21:00: Krasnodar - Sevilla  
04.10.18 - 21:00: Malmö FF - Besiktas  
04.10.18 - 21:00: Rangers - Rapid Wien  
04.10.18 - 21:00: Sarpsborg 08 Genk  
04.10.18 - 21:00: Sp. Moskva - Villarreal  
04.10.18 - 21:00: St. Liege - Akhisar Belediye  

Europa League gruppespil runde 3

25.10.18 - 18:55: AC Milan - Betis  
25.10.18 - 18:55: AEK Larnaca - Ludogorets  
25.10.18 - 18:55: Anderlecht - Fenerbahce  
25.10.18 - 18:55: Dudelange - Olympiakos  
25.10.18 - 18:55: FC København - Slavia Prag  
25.10.18 - 18:55: Qarabag - Vorskla  
25.10.18 - 18:55: RB Leipzig - Celtic  
25.10.18 - 18:55: Salzburg - Rosenborg  
25.10.18 - 18:55: Sporting Lissabon - Arsenal  
25.10.18 - 18:55: Trnava - Din. Zagreb  
25.10.18 - 18:55: Zenit Petersburg - Bordeaux  
25.10.18 - 18:55: Zürich - Leverkusen  
25.10.18 - 21:00: Besiktas - Genk  
25.10.18 - 21:00: Chelsea - BATE  
25.10.18 - 21:00: Frankfurt - Apollon  
25.10.18 - 21:00: Jablonec - FC Astana  
25.10.18 - 21:00: Marseille - Lazio  
25.10.18 - 21:00: PAOK - MOL Vidi  
25.10.18 - 21:00: Rangers - Sp. Moskva  
25.10.18 - 21:00: Rennes - Dyn. Kyiv  
25.10.18 - 21:00: Sarpsborg - 08 Malmö FF  
25.10.18 - 21:00: Sevilla - Akhisar Belediye  
25.10.18 - 21:00: St. Liege - Krasnodar  
25.10.18 - 21:00: Villarreal - Rapid Wien  

Europa League gruppespil runde 4

08.11.18 - 16:50: FC Astana - Jablonec  
08.11.18 - 16:50: Fenerbahce - Anderlecht  
08.11.18 - 18:55: Akhisar Belediye - Sevilla  
08.11.18 - 18:55: Apollon - Frankfurt  
08.11.18 - 18:55: BATE - Chelsea  
08.11.18 - 18:55: Dyn. Kyiv - Rennes  
08.11.18 - 18:55: Genk - Besiktas  
08.11.18 - 18:55: Krasnodar - St. Liege  
08.11.18 - 18:55: Lazio - Marseille  
08.11.18 - 18:55: Malmö FF - Sarpsborg 08  
08.11.18 - 18:55: MOL Vidi - PAOK  
08.11.18 - 18:55: Rapid Wien - Villarreal  
08.11.18 - 18:55: Sp. Moskva - Rangers  
08.11.18 - 21:00: Arsenal - Sporting Lissabon  
08.11.18 - 21:00: Betis AC Milan  
08.11.18 - 21:00: Bordeaux Zenit Petersburg  
08.11.18 - 21:00: Celtic - RB Leipzig  
08.11.18 - 21:00: Din. Zagreb - Trnava  
08.11.18 - 21:00: Leverkusen - Zürich  
08.11.18 - 21:00: Ludogorets - AEK Larnaca  
08.11.18 - 21:00: Olympiakos - Dudelange  
08.11.18 - 21:00: Rosenborg - Salzburg  
08.11.18 - 21:00: Slavia Prag - FC København  
08.11.18 - 21:00: Vorskla - Qarabag  

Europa League gruppespil runde 5

29.11.18 - 16:50: FC Astana - Dyn. Kyiv  
29.11.18 - 16:50: Sp. Moskva - Rapid Wien  
29.11.18 - 18:55: AC Milan - Dudelange  
29.11.18 - 18:55: Anderlecht - Trnava  
29.11.18 - 18:55: BATE - MOL Vidi  
29.11.18 - 18:55: Betis - Olympiakos  
29.11.18 - 18:55: Bordeaux - Slavia Prag  
29.11.18 - 18:55: Fenerbahce - Din. Zagreb  
29.11.18 - 18:55: Krasnodar - Akhisar Belediye  
29.11.18 - 18:55: Leverkusen - Ludogorets  
29.11.18 - 18:55: Qarabag - Sporting Lissabon 
29.11.18 - 18:55: Rosenborg - Celtic  
29.11.18 - 18:55: Salzburg - RB Leipzig  
29.11.18 - 18:55: Vorskla - Arsenal  
29.11.18 - 18:55: Zenit Petersburg - FC København  
29.11.18 - 18:55: Zürich - AEK Larnaca  
29.11.18 - 21:00: Apollon - Lazio  
29.11.18 - 21:00: Chelsea - PAOK  
29.11.18 - 21:00: Frankfurt - Marseille  
29.11.18 - 21:00: Jablonec - Rennes  
29.11.18 - 21:00: Malmö FF - Genk  
29.11.18 - 21:00: Rangers Villarreal  
29.11.18 - 21:00: Sarpsborg - 08 Besiktas  
29.11.18 - 21:00: St. Liege - Sevilla  

Europa League gruppespil runde 6

13.12.18 - 18:55: Akhisar Belediye - St. Liege  
13.12.18 - 18:55: Besiktas - Malmö FF  
13.12.18 - 18:55: Dyn. Kyiv - Jablonec  
13.12.18 - 18:55: Genk - Sarpsborg 08  
13.12.18 - 18:55: Lazio - Frankfurt  
13.12.18 - 18:55: Marseille - Apollon  
13.12.18 - 18:55: MOL Vidi - Chelsea  
13.12.18 - 18:55: PAOK - BATE  
13.12.18 - 18:55: Rapid Wien - Rangers  
13.12.18 - 18:55: Rennes - FC Astana  
13.12.18 - 18:55: Sevilla - Krasnodar  
13.12.18 - 18:55: Villarreal - Sp. Moskva  
13.12.18 - 21:00: AEK Larnaca - Leverkusen  
13.12.18 - 21:00: Arsenal - Qarabag  
13.12.18 - 21:00: Celtic - Salzburg  
13.12.18 - 21:00: Din. Zagreb - Anderlecht  
13.12.18 - 21:00: Dudelange - Betis  
13.12.18 - 21:00: FC København - Bordeaux  
13.12.18 - 21:00: Ludogorets - Zürich  
13.12.18 - 21:00: Olympiakos - AC Milan  
13.12.18 - 21:00: RB Leipzig - Rosenborg  
13.12.18 - 21:00: Slavia Prag - Zenit Petersburg  
13.12.18 - 21:00: Sporting Lissabon - Vorskla  
13.12.18 - 21:00: Trnava - Fenerbahce


Unibet Sport 1 500 kr bonus.

Casino24.dk