Odds på VM i håndbold herrer 2019

VM i håndbold herrer 2019 - kampprogram, grupper og sendetider

Verdensmesterskabet i håndbold for mænd 2019 bliver det 26. VM i herrehåndbold. Slutrunden vil blive afviklet i både Tyskland og Danmark fra den 10. – 27. januar 2019, og vil bestå af et gruppespil og en mellemrunde, som derefter vil munde ud i semifinaler og en endelig finale. Få her et overblik over VM grupperne, strukturen ved VM turneringen og se det fulde VM kampprogram.


Bethard Sport 500 kr bonus uden omsætningskrav.

| {{::translations['t&c apply'].capitalizeFirstLetter()}}


Overkommelig VM gruppe for de danske håndboldherrer

Med en placering i Pot 1 sammen med Frankrig, Spanien og Sverige var heldet med Nikolaj Jacobsens tropper ved lodtrækningen til VM slutrunden 2019. Det danske landshold er endt i Gruppe C sammen med Norge, Østrig, Tunesien, Chile og Saudi-Arabien, hvor Norge, som vandt sølv ved VM i 2017, uden tvivl bliver de danske herrers sværeste modstander.

LÆS OGSÅ: Håndbold VM 2019 - Live stream, odds og risikofrie spil

De forsvarende verdensmestre fra Frankrig er endt i Gruppe A med blandt andet værtsnationen, Tyskland, mens Spanien og Kroatien ramler sammen i Gruppe B.

Nyt turneringsformat

VM i herrehåndbold 2019 vil blive afviklet en anelse anderledes end tidligere VM-slutrunder. Tidligere VM-slutrunder har bestået af et indledende gruppespil, hvorefter man er gået direkte videre til en knockoutfase, men dette turneringsformat er nu blevet ændret. VM 2019 vil derfor bestå af et gruppespil, hvorfra de tre bedste nationer vil kvalificere sig videre til en mellemrunde med to grupper, hvorfra fire hold vil avancere til semifinalerne.

Kvalificerede hold til mellemrunden fra Danmarks gruppe vil blive parret med hold fra Gruppe D, der har Sverige, Ungarn og Qatar som de stærkeste nationer.

VM grupper

Gruppe A: Frankrig, Tyskland, Rusland, Serbien, Brasilien, Sydkorea.

Gruppe B: Spanien, Kroatien, Makedonien, Island, Bahrain, Japan.

Gruppe C: Danmark, Norge, Østrig, Tunesien, Chile, Saudi-Arabien.

Gruppe D: Sverige, Ungarn, Qatar, Argentina, Egypten, Angola.

Regler for placering i grupperne

  1. Point
  2. Indbyrdes opgør
  3. Indbyrdes målforskel
  4. Indbyrdes mål scoret
  5. Målforskel

Kampprogram og sendetider VM herrehåndbold 2019

Se her det fulde program for VM i herrehåndbold 2019. Først afvikles gruppespillet, derefter mellemrunden, og til sidst semifinaler og finale. Alle gruppekampe i Gruppe A og B afvikles i Tyskland, mens alle kampe i Gruppe D og C afvikles i Danmark.

Kampene ved VM 2019 deles mellem TV2 og DR, som vil dække samtlige kampe ved VM via TV2, DR og TV2 Sport.

Gruppe A

Torsdag 10/1 18.15 Tyskland – Korea, Mercedes Benz Arena, Berlin

Fredag 11/1 18.00 Serbien – Rusland, Mercedes Benz Arena, Berlin 

Fredag 11/1 20.30 Brasilien – Frankrig, Mercedes Benz Arena, Berlin 

Lørdag 12/1 15.30 Rusland – Korea, Mercedes Benz Arena, BerlinLør

Lørdag 12/1 18.15 Tyskland – Brasilien, Mercedes Benz Arena, Berlin 

Lørdag 12/1 20.30 Frankrig – Serbien, Mercedes Benz Arena, Berlin 

Mandag 14/1 15.30 Serbien – Brasilien, Mercedes Benz Arena, Berlin 

Mandag 14/1 18.00 Rusland – Tyskland, Mercedes Benz Arena, Berlin 

Mandag 14/1 20.30 Frankrig – Korea, Mercedes Benz Arena, Berlin

Tirsdag 15/1 15.30 Rusland – Brasilien, Mercedes Benz Arena, Berlin

Tirsdag 15/1 18.00 Korea – Serbien, Mercedes Benz Arena, Berlin 

Tirsdag 15/1 20.30 Tyskland – Frankrig, Mercedes Benz Arena, Berlin

Torsdag 17/1 15.30 Brasilien – Korea, Mercedes Benz Arena, Berlin

Torsdag 17/1 18.00 Tyskland – Serbien, Mercedes Benz Arena, Berlin

Torsdag 17/1 20.30 Frankrig – Rusland, Mercedes Benz Arena, Berlin

Gruppe B

Fredag 11/1 15.00 Japan – Makedonien, Olympiahalle, München

Fredag 11/1 18.00 Island – Kroatien, Olympiahalle, München

Fredag 11/1 20.30 Bahrain – Spanien, Olympiahalle, München

Søndag 13/1 14.00 Makedonien – Bahrain, Olympiahalle, München

Søndag 13/1 16.30 Kroatien – Japan, Olympiahalle, München

Søndag 13/1 19.00 Spanien – Island, Olympiahalle, München

Mandag 14/1 15.30 Island – Bahrain, Olympiahalle, München

Mandag 14/1 18.00 Kroatien – Makedonien, Olympiahalle, München

Mandag 14/1 20.30 Spanien – Japan, Olympiahalle, München

Onsdag 16/1 15.30 Japan – Island, Olympiahalle, München

Onsdag 16/1 18.00 Kroatien – Bahrain, Olympiahalle, München

Onsdag 16/1 20.30 Makedonien – Spanien, Olympiahalle, München

Torsdag 17/1 15.30 Bahrain – JapanOlympiahalle, München

Torsdag 17/1 18.00 Makedonien – Island, Olympiahalle, München

Torsdag 17/1 20.30 Spanien – Kroatien, Olympiahalle, München

Gruppe C

Torsdag 10/1 20.15 Chile – Danmark, Royal Arena, Kbh

Fredag 11/1 18.00 Saudi-Arabien – Østrig, Jyske Bank Boxen, Herning

Fredag 11/1 20.30 Tunesien – Norge, Jyske Bank Boxen, Herning

Lørdag 12/1 15.00 Østrig – Chile, Jyske Bank Boxen, Herning

Lørdag 12/1 17.30 Norge – Saudi-Arabien, Jyske Bank Boxen, Herning

Lørdag 12/1 20.15 Danmark – Tunesien, Jyske Bank Boxen, Herning

Mandag 4/1 15.00 Tunesien – Chile, Jyske Bank Boxen, Herning

Mandag 14/1 17.30 Norge – Østrig, Jyske Bank Boxen, Herning

Mandag 14/1 20.15 Danmark – Saudi-Arabien, Jyske Bank Boxen, Herning

Tirsdag 15/1 16.15 Saudi-Arabien – Tunesien, Jyske Bank Boxen, Herning

Tirsdag 15/1 18.30 Norge – Chile, Jyske Bank Boxen, Herning

Tirsdag 15/1 20.45 Østrig – Danmark, Jyske Bank Boxen, Herning

Torsdag 17/1 15.00 Chile – Saudi-Arabien, Jyske Bank Boxen, Herning

Torsdag 17/1 17.30 Østrig – Tunesien, Jyske Bank Boxen, Herning

Torsdag 17/1 20.15 Danmark – Norge, Jyske Bank Boxen, Herning

Gruppe D

Fredag 11/1 15.30 Angola – Qatar Royal, Arena, Kbh

Fredag 11/1 18.00 Argentina – Ungarn, Royal Arena, Kbh

Fredag 11/1 20.30 Egypten – Sverige, Royal Arena, Kbh

Søndag 13/1 15.30 Qatar – Egypten, Royal Arena, Kbh

Søndag 13/1 18.00 Ungarn – Angola, Royal Arena, Kbh

Søndag 13/1 20.30 Sverige – Argentina, Royal Arena, Kbh

Mandag 14/1 15.30 Ungarn – Qatar, Royal Arena, Kbh

Mandag 14/1 18.00 Argentina – Egypten, Royal Arena, Kbh

Mandag 14/1 20.30 Sverige – Angola, Royal Arena, Kbh

Onsdag 16/1 15.30 Angola – Argentina, Royal Arena, Kbh

Onsdag 16/1 18.00 Ungarn – Egypten, Royal Arena, Kbh

Onsdag 16/1 20.30 Qatar – Sverige, Royal Arena, Kbh

Torsdag 17/1 15.30 Egypten – Angola, Royal Arena, Kbh

Torsdag 17/1 18.00 Qatar – Argentina Royal Arena, Kbh

Torsdag 17/1 20.30 Sverige – Ungarn, Royal Arena, Kbh

Mellemrunde, Gruppe 1

Lørdag 19/1 18.00 – Frankrig - Spanien, Lanxess Arena, Köln

Lørdag 19/1 20.30 – Tyskland - Island, Lanxess Arena, Köln

Søndag 20/1 18.00 – Brasilien - Kroatien, Lanxess Arena, Köln

Søndag 20/1 20.30 – Island - Frankrig, Lanxess Arena, Köln

Mandag 21/1 18.00 – Spanien - Brasilien, Lanxess Arena, Köln

Mandag 21/1 20.30 – Kroatien - Tyskland, Lanxess Arena, Köln

Onsdag 23/1 15.30 – Brasilien - Island, Lanxess Arena, Köln

Onsdag 23/1 18.00 – Frankrig - Kroatien, Lanxess Arena, Köln

Onsdag 23/1 20.30 – Tyskland - Spanien, Lanxess Arena, Köln

Mellemrunde, Gruppe 2

Lørdag 19/1 18.00 – Tunesien - Sverige, Jyske Bank Boxen, Herning

Lørdag 19/1 20.30 – Danmark - Ungarn, Jyske Bank Boxen, Herning

Søndag 20/1 18.00 – Ungarn - Tunesien, Jyske Bank Boxen, Herning

Søndag 20/1 20.30 – Norge - Egypten, Jyske Bank Boxen, Herning

Mandag 21/1 18.00 – Sverige - Norge, Jyske Bank Boxen, Herning

Mandag 21/1 20.30 – Egypten - Danmark, Jyske Bank Boxen, Herning

Onsdag 23/1 15.30 – Tunesien - Egypten, Jyske Bank Boxen, Herning

Onsdag 23/1 18.00 – Norge - Ungarn, Jyske Bank Boxen, Herning

Onsdag 23/1 20.30 – Danmark - Sverige, Jyske Bank Boxen, Herning

VM Semifinaler

Fredag 25/1 17.30 – Barclaycard Arena, Hamborg

Fredag 25/1 20.30 – Barclaycard Arena, Hamborg

7. plads

Lørdag 26/1 17.30 – Jyske Bank Boxen, Herning

5. plads

Lørdag 26/1 20.30 – Jyske Bank Boxen, Herning

Bronzekamp

Søndag 27/1 14.30 – Jyske Bank Boxen, Herning

VM Finalen

Søndag 27/1 17.30 – Jyske Bank Boxen, Herning


Unibet Sport 1 000 kr bonus.

| {{::translations['t&c apply'].capitalizeFirstLetter()}}


Casino24.dk