VM 2018 - sendeplan og TV tider

VM 2018 - sendeplan og TV tider

Hvornår spiller Danmark og hvilken kanal viser kampene? 

Her får du det fulde overblik over sendeplanen for VM kampene i dansk fjernsyn. Rettighederne til kampene ved VM slutrunden 2018 deles af DR og TV2, og du kan her se hvor og hvornår kampene bliver vist på én af de to kanaler. Danmarks kampe er ligeledes delt mellem DR og TV2, og bliver vist på følgende måde:

LÆS OGSÅ: EM i kvindehåndbold 2018 - se kampprogram og odds

Danmarks VM program

Lørdag 16. juni kl. 18 Peru – Danmark TV2

Torsdag 21. juni kl. 14 Danmark – Australien TV2

Tirsdag 26. juni kl. 16 Danmark – Frankrig DR1

Lørdag 30. juni/søndag 1. juli Mulig dansk 1/8-finale DR1

En eventuel dansk kvartfinale bliver vist på TV2.

VM-finalen bliver vist på DR1

Det fulde program og sendeplan

Torsdag 14. juni 17:00 Rusland - Saudi Arabien TV 2


Fredag 15. juni 14:00 Egypten - Uruguay TV 2 
Fredag 15. juni 17:00 Marokko Iran TV 2 
Fredag 15. juni 20:00 Portugal Spanien TV 2 


Lørdag 16. juni 12:00 Frankrig Australien DR1 
Lørdag 16. juni 15:00 Argentina Island DR1
Lørdag 16. juni 18:00 Peru Danmark TV 2 
Lørdag 16. juni 20:00 Kroatien Nigeria DR1


Søndag 17. juni 14:00 Costa Rica Serbien DR1
Søndag 17. juni 17:00 Tyskland Mexico TV 2
Søndag 17. juni 20:00 Brasilien Schweiz DR1


Mandag 18. juni 14:00 Sverige Sydkorea DR1
Mandag 18. juni 17:00 Belgien Panama TV 2
Mandag 18. juni 20:00 Tunesian England DR1


Tirsdag 19. juni 14:00 Columbia japan DR1
Tirsdag 19. juni 17:00 Polen Senegal TV 2
Tirsdag 19. juni 20:00 Rusland Egypten TV 2


Onsdag 20. juni 14:00 Portugal Marokko TV 2
Onsdag 20. juni 17:00 Uruguay Saudi Arabien TV 2
Onsdag 20. juni 20:00 Iran Spanien TV 2


Torsdag 21. juni 14:00 Danmark Australien TV 2
Torsdag 21. juni 17:00 Frankrig Peru TV 2
Torsdag 21. juni 20:00 Argentina Kroatien DR1


Fredag 22. juni 14:00 Brasilien Costa Rica DR1
Fredag 22. juni 17:00 Nigeria Island DR1
Fredag 22. juni Serbien Schweiz DR1


Lørdag 23. juni 14:00 Belgien Tunesien DR1
Lørdag 23. juni 17:00 Sydkorea Mexico TV 2
Lørdag 23. juni 20:00 Tyskland Sverige TV 2 


Søndag 24. juni 14:00 England Panama DR1
Søndag 24. juni 17:00 Japan Senegal DR1
Søndag 24. juni 20:00 Polen Colombia TV 2 


Mandag 25. juni 16:00 Uruguay Rusland TV 2
Mandag 25. juni 16:00 Saudi Arabien Egypten TV 2 Sport
Mandag 25. juni 20:00 Iran Portugal DR3
Mandag 25. juni 20:00 Spanien Marokko DR1


Tirsdag 26. juni 16:00 Danmark Frankrig DR1
Tirsdag 26. juni 16:00 Australien Peru DR3 
Tirsdag 26. juni 20:00 Island Kroatien DR1
Tirsdag 26. juni 20:00 Nigeria Argentina DR3


Onsdag 27. juni 16:00 Mexico Sverige TV 2
Onsdag 27. juni 16:00 Sydkorea Tyskland TV 2 Sport
Onsdag 27. juni 20:00 Schweiz Costa Rica TV 2 Sport 
Onsdag 27. juni 20:00 Serbien Brasilien TV 2


Torsdag 28. juni 16:00 Japan Polen DR3
Torsdag 28. juni 16:00 Senegal Colombia DR1
Torsdag 28. juni 20:00 England Belgien TV 2
Torsdag 28. juni 20:00 Panama Tunesien TV 2 Sport

VM 2018 Ottendedelsfinaler

Lørdag 30. juni kl. 16.00 1C – 2D DR1

Lørdag 30. juni kl. 20.00 1A – 2B DR1


Søndag 1. juli kl. 16.00 1B – 2A TV2

Søndag 1. juli kl. 20.00 1D – 2C DR1


Mandag 2. juli kl. 16.00 1E – 2F DR1

Mandag 2. juli kl. 20.00 1G – 2H TV2


Tirsdag 3. juli kl. 16.00 1F – 2E TV2

Tirsdag 3. juli kl. 20.00 1H – 2G TV2

VM 2018 Kvartfinaler

Kvartfinale 1: fredag 6. juli kl. 16.00 vinder 1A/2B – vinder 1C/2D TV2

Kvartfinale 2: fredag 6. juli kl. 20.00 vinder 1E/2F – vinder 1G/2H TV2


Kvartfinale 3: lørdag 7. juli kl. 16.00 vinder 1F/2E – vinder 1H/2G DR1

Kvartfinale 4: lørdag 7. juli kl. 20.00 vinder 1B/2A – vinder 1D/2C DR1


VM 2018 Semifinaler

Semifinale 1: tirsdag 10. juli kl. 20.00 vinder kvartfinale 1 – vinder kvartfinale 2 TV2

Semifinale 2: onsdag 11. juli kl. 20.00 vinder kvartfinale 3 – vinder kvartfinale 4 DR1

VM 2018 Bronzekamp

Lørdag 14. juni kl. 16.00 taber semifinale 1 – taber semifinale 2

VM 2018 finalen

Søndag 15. juli kl. 17.00 vinder semifinale 1 – vinder semifinale 2  DR


Unibet Sport 1 500 kr bonus.

Casino24.dk